Zasilacze awaryjne - UPS
Do czego służy zasilacz awaryjny?
Jego głównym zadaniem jest dostarczenie zasilania w momencie pojawienia się przerwy w dostawie energii. Urządzenie składa się z akumulatorów, które gromadzą prąd pobierany z sieci i oddają go, gdy następuje awaria skutkująca odłączeniem sprzętu od napięcia. Zasilacz awaryjny ma też funkcję regulacji oraz filtracji zasilania w celu uniknięcia przepięć.
Czas działania akumulatora wynosi od kilku do kilkunastu minut. To w zupełności wystarczy do tego, aby bezpiecznie wyłączyć komputer oraz pozostałe wyposażenie biurowe.
Dlaczego warto mieć UPS do komputera?
To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa oraz zachowywania danych. Nagłe skoki mocy potrafią spowodować uszkodzenie elektroniki. Związany z tym koszt łatwo policzyć. Trudniej oszacować straty związane z niedokończoną pracą. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której niezapisane postępy w projekcie zostają bezpowrotnie utracone, ponieważ nie zdążyło się ich zapisać. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się zbyt często. Na szczęście podłączony UPS do komputera skutecznie eliminuje wspomniane zagrożenie.
Warto też wiedzieć, że podczas standardowej eksploatacji PC istnieje ryzyko pojawienia się szumów. Mowa konkretnie o interferencjach elektromagnetycznych (EMI) oraz interferencjach na częstotliwościach radiowych (RFI). Dzięki zasilaczowi awaryjnemu zakłócenia w działaniu akcesoriów bezprzewodowych przestają być realnym problemem.
Jak więc widać, to wyjątkowo przydatny osprzęt w każdym przedsiębiorstwie, które nie może sobie pozwolić na przypadkową utratę danych oraz niszczenie podzespołów.
Rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS
W naszej ofercie można znaleźć trzy podtypy prezentowanego produktu. Zasilacz awaryjny UPS dzieli się na modele:
- online – to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Poprzez prostownik ładuje akumulatory, które zasilają inwerter. W ten sposób każdorazowo przekazuje napięcie na wyjście. Wyróżnia się więc najlepszymi parametrami działania;
- offline – stosowany głównie jako UPS do komputera. Jego głównym źródłem zasilania jest wejście sieciowe 230 V. Uruchamia się w momencie awarii sieci głównej. Niestety, nie każde urządzenie będzie równie dobrze pracować z tego typu sprzętem;
- line-interactive – przeznaczone dla serwerów z uwagi na dużą pojemność akumulatorów oraz równoległe przyłączenie inwertera do źródła napięcia i zasilacza awaryjnego. W przeciwieństwie do modeli offline jest nieustannie włączony, przez co czas potrzebny do zmiany zasilania jest zmniejszony do niezbędnego minimum.
Który zasilacz UPS do komputera wybrać?
Na nasz asortyment składa się kilkadziesiąt produktów, które różnią się od siebie parametrami, rodzajem oraz ceną. Znalezienie właściwego modelu może zająć trochę czasu. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Zasilacz UPS do komputera powinno się wybierać na podstawie jego mocy czynnej. Przyjmuje się, że potrzeba przynajmniej 500 V na użytek firmowy, ponieważ musi obsłużyć zarówno stację roboczą, jak i monitor wraz z routerem. A jeśli posiada się PC profesjonalny (np. do programów graficznych), zapotrzebowanie wzrasta do minimum 600 V. Oczywiście każde kolejne urządzenie zwiększa wartości. W dużych przedsiębiorstwach przydadzą się więc modele o mocy sięgającej nawet kilku tysięcy woltów.
Istotna jest także liczba dostępnych gniazdek. Każde urządzenie potrzebuje jednego. W zasilaczu awaryjnym musi znaleźć się tyle miejsca, aby wszystkie sprzęty zostały podłączone. Dla przykładu standardowe stanowisko pracy potrzebuje co najmniej dwa gniazdka: na monitor i stację roboczą.
Można też zwrócić się po pomoc do fachowców. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich zainteresowanych naszą ofertą. Doradzimy wybór UPS do komputerów dla danego miejsca pracy.